Автор работы: Пользователь скрыл имя, 13 Сентября 2013 в 00:37, курсовая работа
Мета курсової роботи полягає в визначенні місця інновацій в школах на сучасному етапі навчання.
Поставлена мета передбачає розв’язання таких завдань:
1) дати характеристику інноваційним технологіям;
2) визначити шляхи підвищення ефективності сучасного уроку мови.
Додаток 5
Урок з української мови
Тема: особливості побудови художнього та наукового описів. Опис квітки в художньому стилі. Квітка – це усмішка сонця.
Мета: розкрити особливості побудови опису в науковому та художньому стилях; поглибити знання учнів про науковий та художній стилі; вчити учнів доводити власні думки, користуючись усіма засобами мови; розвивати логічне мислення; виховувати любов до природи.
Тип уроку: формування умінь і навичок.
Між предметні зв’язки: література, трудове навчання.
План уроку.
Хід уроку
Прошу зібрати всю свою енергію, думки, щоб провести сьогодні урок мислення, урок розвитку ваших почуттів і підготуватися до складання твору-опису осінньої квітки в усній формі.
Велика чарівна земля Україна. Ми любимо її неозорі степи і поля, високі гори, задумливі ліси, тихі береги річок та озер. І куди б не пішли: чи то у ліс, чи на луки, чи в поле – скрізь нас привітно зустрічають усмішки рідної землі – чарівні квіти. Їх стільки на землі, скільки зірок на небі.
Квіти – це одне з найпрекрасніших творінь природи. Нехай вони супроводжують нас сьогодні і милують своєю красою і ніжністю.
Людьми створено багато символів, але квіти – найприємніший, найчарівніший з них.
Найзаповітніше, довірене лише мріям, те, що живе в душі, люди повязують із квітами.
Слів на описи не трачу, словом не передаси
Їх земної, безсловесної, дивовижної краси.
Людям дивляться, п’яніють, в них кохаються віки
Нареченим їх дарують, заплітають у вінки.
В. Симоненко
Квіти ваблять наші очі дивовижною красою, зігрівають наші серця своєю надзвичайною ніжністю і тендітністю.
Давайте сьогодні на уроці «поговоримо» з квітами.
А щоб розмова була правильною, змістовною, нам потрібно з’ясувати завдання нашого уроку:
1) що таке опис як тип мовлення;
2) які є види, ознаки описів;
3) скласти твір-опис квітки в художньому стилі;
ІІІ. Вправи і завдання на вироблення необхідних умінь.
– Які мовні стилі ви знаєте?
- Які типи мовлення вивчали?
- Описувати щось - … (означає передати словами відомості про щось, розповісти про основні ознаки предмета)
- У
яких стилях використовуємо
- Зупиняємося на науковому та художньому описах.
2. Робота в групах (метод мікрофона).
Мікрофон 1.
Науковий опис – це …
а) точне визначення предмета;
б)
логічне, послідовне
в)
конкретна характеристика
г) відсутність образних виражень;
Мікрофон 2.
Художній опис – це ...
а)
образно-емоційне
б) може бути і реальне, і фантастичне (ірреальне);
в) слова, які використовуються в розмовному стилі;
г) слова, які використовуються в художній літературі.
Експертна група.
3.Робота з підручником.
- Давайте ще раз звернімо увагу на особливості наукового та художнього описів. Опрацюйте поданий у підручнику теоретичний матеріал. Порівняйте цей матеріал підручника і наші визначення опису як типу мовлення. На що ми не звернули увагу? ( На постійні і тимчасові ознаки).
4.Робота з текстом.
- А зараз перевіримо, як ви зрозуміли особливості наукового та художнього описів. Перед вами зразки двох текстів.
І група – текст №1; ІІ група – текст №2; експертна група – тексти №1-2.
Текст № 1
Айстра
Айстра – трав’яниста рослина з родини Айстрові. Має стебла розгалужені, прямостоячі, міцні, 20–150 сантиметрів заввишки. Листочки видовжені інколи злегка зубчасті. Суцвіття – кошик. Ростуть на клумбах.
Айстра
Айстра – це скромна квітка осені, але водночас квітка небаченої, дивної краси. Ось вона тріпоче ніжними барвистими пелюстками, струшуючи вранішню росу. А поруч з нею пуп’янки тендітні, їм хочеться швидше зацвісти та покрасуватися.
Айстра – квітка втіхи й насолоди. Це дивовижний дарунок природи і творіння людських рук.
Завдання:
Науковий |
Художній |
Назва предмета, про який ідеться |
Загальне вираження |
Форма, колір, розмір |
Чому предмет викликає таке враження? |
Складові частини |
Оцінка предмета |
Де використовується? |
Ставлення до нього |
Отже, висновок: щоб зробити науковий опис, треба…
Експертна група (дивляться схему)
Для художнього опису:
(Науковий опис, бо…)
А зараз давайте художнім образним твором передамо красу цієї квітки. На допомогу вам опорні картки-інформації.
1)чорнобривці – це … |
Квіти осені |
2) де ростуть |
На шкільному подвірні |
3) що нагадують нам кущики чорнобривців |
Осінь, тепло, чарівність |
4) якого кольору ці квіти |
Жовтогарячі головки |
5) чому назвали квітку чорнобривці |
Ніби з чорними бровами |
6) пелюстки |
Дрібненькі |
7) стебельця |
Міцне |
8) листя |
Темно-зелене |
9) чи подобається вам квітка |
Краса та й годі |
Додаток 6
Що я знаю з розділу «Морфологія» |
Що я хочу дізнатися та навчитися робити? |
Мої очікування від вивчення тем цього розділу |
Додаток 7
Текст – це група речень, об’єднаних між собою темою, головною думкою та граматично ( так – зелений колір на смужці)
Тема тексту – це його зміст, те, про що в ньому йдеться (так).
Головна думка – те, заради чого йог обуло створено (так).
Додаток 8
Дорога, Марійка!
Одержала від тебе листа, дякую.
Марійко, ти пишеш, що тебе обрали лідером класу, я тебе щиро вітаю. А в мене теж приємна новина: наш клас став переможцем школи з успішності. Трохи розповім тобі про шкільне життя.
Наш клас дружний, і ми
завжди придумуємо нові цікаві справи.
Ось зараз організуємо
Марійко, напиши, як плануєш провести канікули, якими справами може пишатися твій клас.
До побачення.
Додаток 9
Опорна схема листа
Можливі частини тексту листа |
Приклади |
Звертання |
Дорога моя подруго Моя люба бабусю |
Початкова фраза про стан листування |
Отримала від тебе Листопад давно не було від тебе листа |
Розкривається основний зміст, повідомляються новини |
Я хочу розповісти тобі про новини, яких дуже багато |
Питання до адресата |
Як ти живеш? Як Ваші успіхи? Що нового? |
Подяки |
Дякую за увагу |
Прохання писати листи |
Я прошу Вас писати Я чекаю від тебе листа |
Передача вітань |
Передавай вітання сестрі, мамі |
Прощання |
До зустрічі |
Кінцівка і підпис |
Міцно обнімаю Твоя донька Наталка |
Дата і місце написання листа |
1 лютого 2011 р. м. Сімферополь |
Додаток 10
Звертання |
Це слово або сполучення слів, що називає того, до кого звертаються |
Риторичне звертання |
Звертання до відсутніх людей, предметів і явищ |
Інтонація |
Оклична |
Види за будовою |
Поширені і непоширені |
Синтаксична роль |
Не є членом речення |
Звертання виражається |
Іменником у формі кличного відмінка |
Додаток 11
1 група
Завдання: охарактеризувати речення за метою висловлювання та емоційним забарвлення. Пояснити інтонацію і розділові знаки в кінці речень.
Любив дід гарну бесіду й добре слово. Хто золотом дерева вкриває, а потім роздягає? Не хапайся за дурницю – не сядеш у темницю. Як падає світле листя клена!
2 група
Завдання: охарактеризувати речення за складом граматичної основи та за будовою.
Ранками на пониклі трави падають холодні роси. Сутеніло. Дорожи честю змолоду. Схід уже червонів малиново, але навколо ще стояла пітьма.
Информация о работе Інноваційні методи викладання украінської мови в загальноосвітніх школах