Автор работы: Пользователь скрыл имя, 26 Февраля 2013 в 14:42, дипломная работа
Ойын-әрекеті арқылы баланың дағдысын қалыптастыру кезінде ойын арқылы, көңіл–күйі ,баланың тілін дамытумен қатар пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру: оларды сергіте, қуанта отырып, белсенді әрекетке жұмылдыру, ойын таңдаудағы ойланғанын жүзеге асырудағы дербестігін жетілдіру, ойын түрін қолдану арқылы баланың жеке қасиеттерін қалыптастыру. Ойын арқылы оқыту технологиясы дидактикалық, тәрбиелік, дамытушылық болып бөлінеді.
3. Тромб негізінен ерімейтін талшықты белок неден құралады? (Фибрин)
ІІ топқа:
ІІ. Күміс қақпа тапсырмалары:
Топ басшылары шығып,
күміс қақпасындағы 2 хатты оқып,
1 минут ішінде ойланып, әңгіме
құрастыру керек. І топқа –
«Донор», ІІ топқа – «
ІІІ. Алтын қақпа тапсырмалары:
Тапсырмаларды алғаш орындап, алтын қақпаны ашқан оқушы сандықтың тапсырмасын орындайды.
Сандықтың тапсырмасы:
Сандық ішінде әр түрлі
Бағалау
Үйге тапсырма беру
§ 29-35 қайталау. Тірек сызбаны жаттау.
Сабақтағы мұндай ойын
сәттері оқушылардың ойлау
Ойын барысында оқушылар
өзара пікір алмасады, оқу материалдарын
жылдам және жақсырақ игереді,
қиындықтарды бірге шешеді. Мұндай
жағдайда, барлық балалар алға
жылжиды, білімдері терең
Сонымен бірге биология
сабағында «Домино» ойынын
Ойын сабақтарында
берілетін тапсырмалар
Оқушылардың биология
сабағына қызығушылығын
Сабақта ойынды
Мектепте балалар сабақ
үстінде бір-бірімен
Менің өз тәжірибем
бойынша шағын топтардың топ
жетекшілерін пайдаланған
Өзара қатынасу, сөйлесу
адам тұлғасын, ақыл-ойын дамытудың
маңызды факторы екенін өз
тәжірибемнен көріп отырмын.
Оқу тәрбие процесіне кіргізілетін ойындардың жалпы ерекшіліктері:
1. Ойын оқушылардың қызметіндегі психикалық процесті (сезіну, қабылдау, ойлау, елестету, ес, ықыласын, тілін) активтендіреді.
2. Ойын ерікті түрде құрылады.
3. Ойын шығармашылық қабілетті дамыту үшін барынша мүмкін жағдай жасайды.
4. Ойын барысында оқушылар терең қанағатанарлық, қуаныш алады.
5. Ойын кез келген оқу материалын еліктіретіндей, қызықтыратындай жағдайға әкелуге көмектеседі
Көрнекті нидерланд
оқымыстысы Йохан Хейзинганың
«Ойнаушы адам» деген дүние
жүзіне кең тараған еңбегінде:
«Ойын адамзат әрекетінің жан-
Жалпы қорытындылай
келе, мектеп оқушыларына биология
сабағында ойын – тиімді тәсіл
екендігіне көз жеткіздік.
2.3 Іскерлік ойындар
«Қарлы кесек» іскерлік ойыны
Сабақтың тақырыбы: «Жүрек
қантамырлары жүйесінің
Сабақтың мақсаты: білімділік:
жүрек қантамыр жүйесі
Дамытушылық : Оқушылардың
қан кету түрлері жүрек
Тәрбиелік: Салауатты
өмір-салтына жағымды көзқарас
пен оған ұмтылу, өз денсаулығымен
бірге өзгелердің денсаулығына
деген жауапкершілікке
Сабақтың көрнекілігі:
интерактивті тақта, компьютер,
Пәнаралық байланыс: информатика, әдебиет, математика
Сабақтың типі : зертханалық сабақ.
Сабақтың түрі: Топпен
жұмыс. Жүрек институтына
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру.
Рефлексия.
Сәлеметсіздер ме, балалар!
Мен сіздерге мынадай көңіл-
Ал сіздердің көңіл-
Оқушыларға карточкалар
(күн, бұлт, бұлт арасындағы күн)
таратылған. Әр оқушы өзінің көңіл-күйін
білдіретін карточканы
Өткен сабақты қайталау (теориялық бөлім)
Сабақтың тақырыбы «Жүрек қантамырлары жүйесінің аурулары және олардың алдын алу»
Балалар бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы бәріңізге мәлім. Ал
жүрек қантамыр жүйесінде ең
бастысы – жүрек. Олай болса
ақын ағамыз Мұқағали
Оу, ием менің,
Өзіңнен бұрын жаралғам
Алдымен менмін
Сонан соң – сенсің жаралған
Басың мен миың, ақылың, есің, қимылың
Аяқ пен қолың –
Барлығы менен нәр алған.
Келеді сенің кей-кейде мені мұз еткің
Бәріне көндім
Қателігіңді түзеттім.
Төсек тартқызып, төнгенде қатер басыңа
Айнымай соқтым, аялап сені күзеттім
Жалындым саған жақыны бол деп баршаның
Жан ием, сенің жақсылығыңды аңсадым
Өткіздім сені қаншама қауіп-қатерден
Ал, енді маған демалыс берші шаршадым.
Қақың жоқ сенің фдем алуға да, осқпауға
Қарсы барамыз оттарға, әрі оқтарға
Қақым жоқ менің демалыс саған беруге
Қақың жоқ сенің қалдырып мені тоқтауға!
Жүрек – қантамырлары жүйесінің аурулары.
• Гипертония-қан қысымының үнемі немесе жиі көтерілуі
• Жүрек инфаркті
– жүрек бұлшықетінің
• Атеросклероз –
қанды өткізу қуыстарының
• Жүрек ақаулығы
–жүрек қызметін бұзатын жүрек
пен одан шығатын қан
Практикалық бөлім
Жүрек институтына саяхат. Рольдік ойын.
Шарты: Әр рольдегі оқушылар өзі дайындап келген жұмысын қорғайды.
1. Фельдшер – жүрек
ауырғанда көрсетілетін
2. Физиолог – жүректе өтетін қанның физиологиялық процестері туралы айтады.
3. Кардиолог-жүрек –
4. Дәрігер – жүрек-қантамырлары
тамырларының ауру түрлерін
Бекіту.
«Бағдаршам» атты ойынымен
жалғастырамын. Ауырып ем
• Қызыл түс
Есептеп шығар
Адамның жүрегі минутына
60-70 рет жиырылады. Бұл уақытта
жүрек өзінен 4 литрден астам қанды
айдайды. Жүрек арқылы
• Сары түс
Темекі шегуге қарсымыз!!! Жарнама тақтасын әзірлеу
• Жасыл түс
Жолдастарыңды салауатты өмір – салтына шақыр.
«Буриме» өлең жолдары.
……………………………………………… жатпаңдар
……………………………………………… тастаңдар
……………………………………………… жадырап
……………………………………………… бастаңдар.
Сіздер қозғалыстың
қажет екендігіне көз
Сергіту сәті:
ШАРТЫ:
Артериялық қан кету болса – сол қол көтеру.
Веналық қан кету болса – оң қол көтеру.
Капиллярлық қан кету болса – денені бұру.
Ал қызыл қан ағады
Қою қызыл түсті қан ағады
Қан шапшып ағады
Жарақаттанған жердің айналасу қанайды
Жгут салу қажет емес
Терінің беткі қабаты жарақаттанса
Тамырдың лүпілін анықтап, қатты басу керек
Балаларды бағалау. Бүгінгі сабаққа қатысқан оқушыларды пайдалы витаминдермен бағалаймын
«5» – апельсин – тәтті
«4» – алма – қышқыл
«3» – лимон – ащы
Қорытындылау.
Қорытынды
Педагогикалық жаңа
технологиялардың барлығы жеке
тұлғаның өзін-өзі дамытуына,
өздігінен шығармашылықпен
Оқу ойындары (іскерлік
ойындар) формасы бойынша ойын,
мазмұны бойынша-оқу, ал
Оқу ойыны-бұл оқуды
ойын арқылы ұйымдастыру.
көрсеткендей, дәстүрлі
ұйымдастырылған оқу процесіне
қарағанда,оқушылар ойынға
Бүгінгі таңда оқушы
біліміне қойылатын талап өте
жоғары. Оқушының пәнге деген
қызығушылығын арттыру үшін
Ойын арқылы оқыту
технологиясы ойын
Ойын арқылы оқушы негі меңгереді?
1. Оқушылар нақты қызмет тәжірибесін меңгереді.
2. Оқушылар тек бақылаушы ғана емес, өздері қатыса отырып қиын мәселелерді өз бетінше шеше білуге үйретеді.
3. Оқу процесінде алған білімді нақты істе қолдана білуге мүмкіндік береді.
4. Оқушы әрекетіне негізделген оқу көлемін басқарады.
5. Уақытты үнемдеуге үйретеді.
6. Оқушылар үшін психологиялық жағымды.
7. Ойын барысында шешім
қабылдау оқушылардан аса
8. Оқушылар үшін қауіпсіз.
9. Кейде қарапайым оқу қызметімен салыстырғанда көп уақыт мөлшерін алады.
10. Ойын материалдары дәстүрлі
оқу материалдарымен
11. Кейбір ойын түрлерінде қатысушылардың саны шектеулі.