Автор работы: Пользователь скрыл имя, 26 Февраля 2013 в 14:42, дипломная работа
Ойын-әрекеті арқылы баланың дағдысын қалыптастыру кезінде ойын арқылы, көңіл–күйі ,баланың тілін дамытумен қатар пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру: оларды сергіте, қуанта отырып, белсенді әрекетке жұмылдыру, ойын таңдаудағы ойланғанын жүзеге асырудағы дербестігін жетілдіру, ойын түрін қолдану арқылы баланың жеке қасиеттерін қалыптастыру. Ойын арқылы оқыту технологиясы дидактикалық, тәрбиелік, дамытушылық болып бөлінеді.
12. Ойын нәтижесі, өз жетістіктері,
әсерлері, алған білімі, дағдысы
жөнінде оқушылар ата-
Сонымен биология сабағындағы ойынның ерекше екендігіне көз жеткізе отырып, мынандай қорытындыға келдім:
1. Биология сабағындағы
ойын технологиясының пайдасы
қазіргі кездегі биологияны
2. Қызықты тапсырмалар
мен зертханалық жұмыстар
3. Оқушылардың ойлау қабілетін
күшейтеді, күрделендіреді. Соның
әсерінен ойлау жүйесін
4. Оқушылардың алған білімдерін тереңдетеді, сабақтың сапасын жақсартады.
5. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығы, сүйіспеншілігі артады.
Қосымша
«Қарлы кесек» оқыта үйрену сабағы
Сабақтың тақырыбы: «Гүлдің
құрылысы»(өткен сабақты
Сабақтың мақсаты: Ойын
технологиялары арқылы пәнге
деген қызығушылығын,
Білімділік: Өсімдіктердің
көбею мүшесі, гүлдің құрылысы
туралы таныстырып және гүл
бөліктерінің атқаратын
Дамытушылық: Өз ойларын ашық айтуға, білімдерін жан-жақты дамыта отыруға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды еңбекке, адамгершілікке, өз достарына көмектесуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: бекіту сабағы
Сабақтың түрі: Ойын сабағы
Сабақтың көрнекілігі:
1. Бағыттаушы парақтар
2. Қатысушылардың нөмері жазылған жетондар
3. Үстелдерді белгілеуге арналған сілтемелер
4. жалпы бағалау парағы
Гүл құрылысының сызба
нұсқасы өсімдіктің көбеюіне
арналған кеспелер, кеспеқағаздар,сөз
жұмдақтар, «өсімдік көбеюі»
Ойын түріндегі бұл
аралас сабақта ауызша баяндау,
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Сабақтың мақсатын қою.
ІІІ. «Қарлы кесек» оқыта үйрену ойыны
Ойынның барысы:
Сынып үш үстелдің
тапсырмаларын орындайды. Әр
І үстел. І тапсырма
1. Гүлдің дәл ортасында орналасқан?
2.Өркеннің түрі өзгерген жапырағы?
3.Тозаң ұясы бар.
4.Гүлсеріктің ішкі бөлігі
5.Үлпекке айналған?
6.Бунақденелілер қоректенеді
7. Шірне бөлінеді.
8. Жабысқақ сұйықтық бөледі.
9. Ұшы үлмекке айналған.
10. Екі қабат қабықшасы бар жасушалар жетіледі.
11. Хош иісті.
12. Мойны бар
2 үстел. ІІ тапсырма
2 үстелде жәшік болады. Сол жәшіктен оқушылар сұрақты алып, 1 мин ішінде жауап беру керек.
1. Өсімдіктің өсімді (вигетативті) мүшелерін атаңыз.
2. Кеппешөктен, суреттен
өсімдік мүшелерін көрсетіп
3. Мүше дегеніміз не?
4. Өсімдік мүшелері неше топқа бөлінеді?
5. Өсімдік біртұтас организм екенін дәлелдеңіз.
6. Фотосинтез дегеніміз не?
3 үстел ІІІ тапсырма.
3 үстелде парақшаларда салынған суреттер беріледі, сол суреттер арқылы түсіндіру.
1- сурет 3-сурет
2- сурет 4-сурет
Оқушылар орындарынан
тұрып, әрқайсысы өзінің
Үйге тапсырма беру.
Сабақтың тақырыбы: Тұқым. Тұқым құрылысы.
Сабақтың мақсаты: Тұқым
құрылысы, дамуы және қос жарнақты,
дара жарнақты тұқымдардың
Сабақтың білімділік
мәні: Оқушыларға тұқымның құрылысы
туралы мағлұмат бере отырып,
зертханалық жұмыстар арқылы
негізгі ұғымдарды
Сабақтың дамытушылық
мәні: Оқушылардың белсенділігін
арттыру, ойлау қабілетін,
Сабақтың тәрбиелік мәні: Оқушылардың ақыл-ойын, ғылыми дүние танымын қалыптастыру, экологиялық тәрбие беру.
Сабақтың міндеті: Табиғатта
өсімдіктердің тұқым арқылы
Сабақтың көрнекі құралдары:
Алдын-ала суға жібітілген
Сабақтың түрі: Интерактивті сабақ,
Биологиялық ойын .
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгеру.
Сабақтың әдісі: Ұжымдық
ойлау әрекеті және ойын
Сабақтың пән-аралық байланысы: Математика, экология, биология.
Сабақтың құрылымы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
II. Өткен сабақты сұрау (тест, биологиялық ойын).
III. Жаңа сабақ
IV. Бекіту жұмыстары (сызба), қорытынды.
V. Бағалау.
VI. Рефлексия
VII. Үйге тапсырма
І. Сыныпты түгендеу.
Оқушыларды 4 топқа бөлу.
Топ жетекшілерін сайлау. Топ
жетекшілері жауап беріп
Ұжымдық ойлау әрекетінің ережесі:
I. Тыңда және басқаны түсіне біл.
II. Сұрақтың мазмұнын түсін, қайшылықты тап.
III. Оған дәлелді жауап құрастыр.
IV. Дауысыңды көтермей, заңдар мен ғылыми фактілерге сүйене отырып, өз көзқарасыңды қорғай біл.
V. Қателесуің мүмкін-бұл заңдылық, маңыздысы оны байқап, кемшілікті түзеу.
VI. Кім өз көзқарасын
ғылыми тұрғыдан дәлелдесе,
ІІ. Өткен сабақты сұрау. Биологиялық ойын. «Кім шапшаң?».
«Экологиялық соқпақ»
бөлімі. Бұл соқпақта үш кедергі
бар. Әр біреуінде екі
1. «Қышқылды жаңбыр» кедергісі:
а). Жемістер қалай бөлінеді?
ә). Шырынды жемістер неге бөлінеді?
2. «Ядролық сынақ аймағы» бөгеті:
а). Құрғақ жемістер неге бөлінеді?
ә). Тозаңдану дегеніміз не?
3. «Бетін мұнай жапқан теңіз» бөгеті:
а). Ұрықтану дегеніміз не?
ә). Айқас тозаңдану дегеніміз не?
«Сәйкестік тесті» (5 мин). «Кім жүйрік?»
Жұптық жұмыс (қатар отырған екі бала бір-бірінің жұмысын тексереді).
І. Шырынды жемістердің сәйкесін тап.
1. Жидек а). Мандарин
2. Жидек тәрізді ә). Өрік
3. Сүйекті б). Қызанақ
ІІ. Мына құрғақ жемістерге анықтама бер.
1. Бұршаққап а). Бір тұқымды жеміс
2. Бұршаққын ә). Бір ұялы тұқым саны
біреу немесе бірнешеу
3. Дәнек б). Қос ұялы
ІІІ. Мына құрғақ жемістерге анықтама бер
1. Қанатты жеміс а). Жеміс серігі тұқымымен
бірікпеген
2. Тұқымша ә). Жеміс қабы ағаштанып
қатайып кетеді.
3. Жаңғақ б). Серігінің біраз бөлігі
жұқарып, қанатқа
айналған тұқымша.
IV. Құрғақ жемістерге қайсысы жатады?
1. Бұршаққап а). Меңдуана.
2. Бұршаққын ә). Асбұршақ
3. Қауашақ б). Орамжапырақ.
V. Құрғақ жемістерге қайсысы жатады?
1. Қанатты жеміс а) Бидай.
2. Дәнек ә). Күнбағыс
3. Тұқымша б). Үйеңкі
«Тапқыр болсаң, тауып көр».
Дұрыс жауабын тап.
1 топ
Қауашақты құрғақ жемісті өсімдік;
а).Картоп ә). Күнбағыс
б). Көкнәр б). Бұршақ
Ұрықтану-
а).Тозаңданудың алдында болады.
ә). Тозаңданудан кейін жүреді.
б). Тозаңданумен қатар жүреді.
2 топ
Мақта жемісі:
а). Жидек ә). Жаңғақ
б). Дәнек в).Қауашақ
Ұрықтану дегеніміз-
а). Тозаңның аналық аузына түсуі:
ә). Тозаңның өнуі:
б). Тозаң түтікшесінің тұқым бүршігіне жетуі:
в). Тозаң түтікшесіндегі
жасушаның жұмыртқажасушаға
3 топ
Орамжапырақ жемісі:
а). Қанатты ә). Тұқымша
б). Қауашақ в). Бұршаққын
Бір гүлде аталық пен аналық болса:
а). Бір үйлі ә). Қосжынысты
б). Даражынысты в). Екі үйлі
4 топ
Бақбақ жемісі:
а). Дәнек ә). Жидек
б). Қауашақ в). Тұқымша
Гүлдің көбеюге қатысатын мүшесі:
а). Аналық ә). Күлте
б). Аталық в). Тостағанша
III – жаңа сабақ.
Жұмбақ.
Біреуін бердім, онын тердім (тұқым)
Сабақтың тақырыбы: Тұқым. Тұқым құрылысы.
Тұқым – тұқым бүршігінен дамитын көбею мүшесі.
.
IV. Сабақты бекіту. Қорытынды.
Қос жарнақты тұқымның құрылысы.
Қабығы Екі жарнағы Ұрығы
алғашқы тамырша алғашқы сабақша бүршікше
Дара жарнақты тұқымның құрылысы
қабығы бір жарнақ эндосперм ұрық
(қауызы)
Қорытынды
V. Бағалау.
VI. Рефлексия.
VII. Үйге тапсырма
Әдебиеттер тізімі:
Негізгі әдебиет:
1. Педагогикалық ізденіс. /Құраст. И.Н. Баженова. – Алматы: Рауан, 1990 – 574 б.
2. Булашбаева А. Жаңа технологиялар әдістері. Биология және салауаттық негізі. 2006. №6, 39-40 б.
3. Бозбаева Г. Әдіс тәсілдерінің тиімділігі. Биология және салауаттылық негіз. 2006. №5, 48 — 51 б.
4. Булашбаева А. Жаңа технологиялар әдістері. Биология және салауаттылық негіз. 2006. №6, 39 — 40 б.
5. Исманбетова М. Модульді
оқыту. Биология және
6. Кеңесбаев С.М. Жоғарғы
педагогикалық білім беруге
7. Меңжанова А.К. Педагогикалық пәндерді оқыту әдістемесі. 1996ж. 160 б.
8. Г. Жүнісқызы. Биология оқыту әдістемесі. Биология және салауаттылық негіз. 2003. №4, 9 – 17 б.
9. Қуанбаев Б. Оқытудың
педагогикалық жүйесін
10. Жылыбаев Ж. О. Педагогические
условия формировние здорового
образа жини учащеихся
11. Түркіменбаев Ә.Б. Қоғамдық
– гиманитарлық бағыттағы
12. Барбара Шварц. Обучение с помощью игры. – Вашингтон, 1997. (перевод с англ.)
13. Жикалкина Т.К. Биологиядан
ойындар мен қызықты
14. Абдуллаева ұ.,Тіленбаева
М. ұлттық ойындар арқылы
15. Сағындықов Е. Ұлттық
ойындарды оқу–тәрбие
16.Анисимова В.С. т.б.
Адам анатомиясы бойынша
17.Биология және салауаттылық негізі журналы №1-4. 2003 ж.
18.Жөкебайқызы С. Тәнтану. Алматы «Рауан», 1998ж.
19. Энц.словарь юного биолога. Москва «Педагогика» 1986 г.
20.Юсопова М.М.. Адам анатомиясының практикумы. Алматы «Мектеп», 1979 ж.
21.Энц.словарь юного биолога. Москва «Педагогика» 1986 г.
22.Жеке тұлғаға бағытталған сабаққа қойылатын талаптар // Қазақстан тарихы әдістемелік журнал-2008 18-24б
23.Мұқаметқали М. «
24.Жарықбаев Қ. Жүсіпбек
Аймауытұлының психологиялық
25. Мұқанов М. Ақыл- ой өрісі.- Алматы, 1980.