Автор работы: Пользователь скрыл имя, 21 Февраля 2013 в 23:19, контрольная работа
Қазіргі кезде еліміздің экономикалық және әлеуметтік-мәдени жағдайына сай қоғам өмірінің барлық салаларында өзін-өзі жетілдіріп, өзін жан-жақты дамытатын, білімді, барлық іс-әрекетінде шығармашылық бағыт ұстанатын жеке тұлғаны тәрбиелеу-қоғам дамуының қазіргі талабы. Сондықтан ұсынылып отырған әдістемелік жинақтан орта мектепте жаратылыстану ғылымын оқыту бағдарламасы негізінде оқушыларға география пәнінен олардың қоршаған әлем, орта, дүние жүзілік географияны, дүниетанымды меңгертудің сан алуан қыр сырын үйретудің тиімді әдіс-тәсілдері қарастырылады.
Алғы сөз 3
11 сыныптарға география пәнінен ҰБТ-ға арналған бағдарлама мазмұны мен құрлымы 4
Сабақтың тақырыбы: Елдердің түрлері. Халықаралық ұйымдар 7
Сабақ тақырыбы: Құрлық сулары 13
Сабақтың тақырыбы: Алтай 16
Литосфералық тақталар туралы ұғым 18
Дүние жүзілік мұхит қатынасы 20
Географиялық ойындар 24
Қосымшалар 27
«Алтай» тақырыбы бойынша дайындалып, «Алтай» физ-географиялық ауданның шекарасын және оны құрайтын аймақтарды кескін картаға түсіріп, жаңа сабақты бекітуге арналған кестені аяқтап келу.
Бағалау: 3.1-қосымшаны қараңыз
6-сынып
Литосфералық тақталар туралы ұғым
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың көрнекілігі: жарты шарлар, литосфералық картасы, сызбалар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
«Көкпар» қазақтың ұлттық ойыны. Үлкен тойларда ойыншылар ортасына бауыздалған ешкі не қой беріліп, таласқан ойыншылар атқа мініп тартысады. Малды тартып алған адам-жеңімпаз. Ал сендер білім үшін тартысасыңдар. Ол үшін төмендегі сұрақтарға жауап беру керек:
ІІІ. Жаңа сабақ. Қызығушылықты ояту.
Жарты шарлар картасына
Литосфералық тақталар:
Литосфералық тақталар
IV. сабақты пысықтап қорыту.
V. Оқушылардың еңбегін бағалау.
VI. Үйге тапсырма.
Ірі литосфералық тақталарды кесікн картаға түсіру.
Дүние жүзілік мұхит қатынасы
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Еліміздің әкімшілік аймақтарға бөлінуін түсіндіру, оның құрылысы туралы мағлұмат беру.
Дамытушылығы: Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауы, ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелігі: Өз елін өз жерін сүюге, әкімшілік-аймақтық басқаруға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Лекция сабағы
Сабақтың әдісі: ауызша, таныстыру, түсіндіру, жеке жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: Карта, тест
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру бөлімі.
ІІ. Негізгі бөлім:
1.Лекция
ІІІ. Қорытынды
1.Тест
Лекция жоспары:
1.Тұщы су қорлары.
2.Минералды байлықтар
3.Энергетикалық қоры.
4.Биологиялық байлықтар
5.Табиғи рекреациялық қорлар
6.Дүниежүзілік кеме жолдары.
1.Құрлықтың су байлықтары, тұщы су проблемасы
Таяу уақытқа дейін су да
ауа секілді табиғаттың тегін
тартуларының бірі деп
Адамзаттың тұщы суға деген
қажетін өтеудің басты көзі-
Алайда жер бетінде тұщы қоры мейлінше әркелкі таралған. Экваторлық белдеуде және қоңыржай белдеудің солтүстік бөлігінде тұщы су қоры жеткілікті, тіпті артық деуге болады. Мұнда ең су қоры көп елдер орналасқан, олардағы су қоры жан басына шаққанда жылына 25 мың м3-ден асады. Құрлық территориясының 1/3-не жуығын қамтитын. Жердің құрғақшылық белдеуіне су қоры жан басына есептегенде жылына 5 мың м3 ге жетпейді, ауыл шаруашылығын қолдан суаратын жағдайда ғана жүргізуге болады.
Адамзаттың су проблемасын
АҚШ-та, Канадада, Австралияда, Үндістанда,
Мексикада, Қытайда, Египетте
ТМД-ға кіретін бір қатар
2.Минералдық байлықтар.
Мұхит түбінің минералдық байлықтарына келсек. Континенттік қайраң байлықтарының ішіндегі ең маңыздысы мұнай мен табиғи газ; көптеген болжамдар бойынша жалпы дүниежүзілік қорлардың кемінде жартысы осылардың үлесіне тиеді. Қайраңның қатты пайдалы қазбалары көлбеу шахталар мен драгалардың көмегімен өндіріледі. (әрине, барған сайын қазіргі «оңай олжа» табушылардың жемтігіне айналып бара жатқан суға батқан кемелердің қазыналары секілді шын мәнінде «алтын желіні» есепке алмайтын болсақ терең мұхит түбінің басты байлығы –темір, марганец, конкрециялары).
Ағылшынның «Челленджер» атты
ғылыми-зерттеу кемесі ХІХ ғ
70 жылдарында –ақ дүниежүзілік
мұхит түбінен темір марганец
конкрецияларын тапқан. Олар барлық
мұхиттардан барланған, бірақ
тынық мұхитта ең үлкен
Дүниежүзілік мұхитта кит
3.Энергетикалық қоры.
Сендер өзен ағынының су энергиясын алуға да кенінен пайдаланылатынын білесіңдер. Пайдалануға жарамды дүниежүзілік су энергиясы қуаты 10 трлн. кВт сағ. өндірілуі мүмкін. Электр энергиясы мөлшерінде бағаланады. Бұл қуаттың жартысына жуығы Қытайдың, Ресейдің, АҚШ-тың, Заирдың, Канаданың, Бразилияның үлесіне тиеді. Дүниежүзілік мұхит суының энергетикалық қоры бар, оның қуаты орасан зор.
Ғалымдар планетамыздағы судың тоғысу құбылысының жиынтық қуаты 1-ден 6 млрд. кВт-ға дейін жетеді деп бағалайды. Оның үстіне бұл цифрлардың алғашқысының өзі-ақ жер шарындағы барлық өзендердің энергиясынан асып түседі. Толысу электр станцияларын 25 жерде салу мүмкіндігі бар екені анықталған. Ресей, Франция, Канада, Ұлыбритания, Австралия, Аргентина, АҚШ толысу энергиясына ең бай елдер болып саналады. Бұл елдердің теңіз жағалауларында судың толысу биіктігі 10-15м-ге дейін жететін аудандар бар.
4.Биологиялық байлықтар.
Бұл дүниежүзілік мұхиттың
5.Мұхиттың табиғи рекреациялық қорлары.
Табиғи рекреациялық қорлар шығу тегінің ерекшеліктеріне қарай емес, пайдалану сипатына қарай бөлінеді. Бұлар демалыс туризм және емдік мақсаттарында пайдалануға болатын табиғи объектілер мен құбылыстары. Оларға теңіз жағалауларын, өзендер мен көлдер жағасын, тауларды, орман алқаптарын, минералдық су көздері мен емдік балшықтарды жатқызуға болады. Тынығушылар мен туристер мұндай жерлерден табиғат ландшафтыларының әсемдігімен, алуан түрлерін өсімдіктер дүниесінің байлығын, шипалы климатты, демалу спортпен, аңшылықпен т.с.с шұғылдану үшін жақсы мүмкіндіктер табады.
6.Дүниежүзілік кеме жолдары.
Нидерланды тұщы суды
Өнеркәсіп орталықтары мен
Қытайдағы қалалардың ең
Жапония сондай-ақ шығыс
5-7 сынып
Географиялық ойындар
«Экватор бойымен жаяу жүру» ойыны
Бұл ойынға 2-4 немесе топ болып қатысуға болады. Олар жерге үлкен шеңбер (экватор) сызады да, сыртына бір-бірінен бірдей ара қашықтықта айнала тұрады.
Бірінші ойыншы (оның координаты – 0 ендікте және 0 бойлықта) тұрып, ойынды бастайды. Шығысқа қарай қозғала отырып (сағат тіліне қарсы), ол жолында кездескен барлық объектілерді атап шығады. Мысалы: Атлант мұхиты, Африканың батыс жағалауы, Конго өзені т.б. екінші ойыншыға жеткен соң тоқтайды да, ойынды экватор бойымен екінші ойыншы әрі қарай жалғастырады. Мұғалім немесе топ басшысы ойын барысын қадағалап отырады, егер қателіктер жіберілсе, мұғалім көмектеседі, бірақ ол ойыншының бір ұпайы кемітіледі. Жолындағы барлық объектілерді тез және дұрыстап атап шыққан және ұпайы кемітілмеген ойыншы жеңіске жетіп, жақсы деген бағамен бағаланады. Осы ойынды үлгіге ала отырып, тақырыпқа сай түрлендіруге болады, мысалы: «Солтүстік тропикке жаяу жүру» «0-дік меридиан бойымен жаяу жүру» т.с.с.
2. «Бір! Екі! Үш!» ойыны
Ойынға қатысушылар бір-бірінің қолдарынан ұстап шеңбер құрады. Сағат тілімен қозғала отырып, олар бір, екі, үш деп үш рет қайталап айтады да, «Өзен атын ата» дейді. Соңғы сөз айтылып болған соң, барлығы тоқтайды да, кезекпен өзен аттарын атайды. Егер кімде-кім 3 секундтан артық тұрып қалса, ол ойыннан шығады. Бұл ойын аралды, тауды т.с.с. ата түрінде жалғаса береді. Ойын соңында бір-екі жеңімпаз қалғанша.
3. «Ендік және бойылық» ойыны
Ойынға қатысушылар (4-тен аз болмауы қажет) төрт топқа бөлінеді. Бірінші – Солт. Ендіктер, екінші – оңт. Ендіктер, үшінші – шығыс бойлықтар, төртінші – батыс бойлықтар. Оқушылар сапқа тұрады, ойынды жүргізуші кез-келген географиялық объектіні атайды. Оңтүстік ендік пен шығыс бойлық пен белгіленген оқушылар отырады. Кімде-кім қателессе, бір ұпайы шегеріледі, ал екінші рет қателессе, ойыннан шығарылады.